Podsumowanie 1H 2024 roku w Grupie Dekpol
- skonsolidowane przychody w 1H 2024 na poziomie 687,3 mln PLN, +21% r/r
- EBITDA w wysokości 57,2 mln PLN, +20% w ujęciu r/r
- zysk netto w wysokości 43,1 mln PLN, +65% r/r
- pozyskanie 225 mln PLN z emisji zielonych obligacji ze wsparciem EBiOR w kwocie 43 mln PLN w celu sfinansowania potrzeb korporacyjnych i zielonych inwestycji
- dobra pozycja gotówkowa Grupy – stan środków pieniężnych na koniec czerwca 2024 roku ponad 426,7 mln PLN
- bezpieczny poziom zadłużenia – wskaźnik dług netto/EBITDA LTM na koniec czerwca 2024 na poziomie 0,54
- uchwalona wypłata dywidendy z zysku za rok 2023 w kwocie 19,99 mln PLN, czyli 2,39 PLN na akcję – dniem wypłaty dywidendy jest 31 października br.
Grupa DEKPOL, prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za 1H 2024 roku. Przychody Grupy wyniosły w omawianym okresie 687,3 mln PLN i były wyższe w ujęciu rok do roku o blisko 21%. Grupa osiągnęła EBITDA w wysokości 57,2 mln PLN, co oznacza wzrost o 20% r/r. Grupa zakończyła pierwsze półrocze 2024 roku z zyskiem netto w wysokości 43,1 mln PLN, co oznacza wzrost o 65% r/r.
Na koniec czerwca 2024 roku stan środków pieniężnych w Grupie wynosił 426,7 mln PLN, a wskaźnik dług netto/EBITDA LTM był na bezpiecznym poziomie 0,54.
Segment generalnego wykonawstwa
Segment generalnego wykonawstwa (GW, DEKPOL Budownictwo) jest największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym ponad 74% w 1H 2024 roku. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 509,3 mln PLN i były wyższe o 38% w ujęciu rok do roku, a zysk operacyjny wyniósł 26,6 mln PLN, co oznacza wzrost o 5% w ujęciu r/r.
Na koniec czerwca 2024 roku spółka miała w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1.171 mln PLN netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o łącznej wartości ok. 657 mln PLN netto. Dodatkowo, w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości ponad 288 mln PLN, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości ok. 182 mln PLN. Większość kontraktów Dekpol Budownictwo realizowanych jest na zlecenie inwestorów prywatnych. Dominujący udział w portfelu zleceń mają projekty przemysłowo-logistyczne – na koniec czerwca 2024 roku ich udział w całym portfelu zleceń wyniósł ok 91%.
Segment deweloperski
W 1H 2024 roku przychody segmentu deweloperskiego wyniosły 95,9 mln PLN (ponad 14% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 27,1 mln PLN (odpowiednio -7% r/r/ i +30% r/r). W wyniku finansowym 1H br. Grupa Dekpol z działalności segmentu deweloperskiego rozpoznała w przychodach 168 lokali oraz częściowy przychód (realizowany zgodnie z postępem prac na budowie) z realizacji inwestycji PRS (w systemie forward-funding), z podmiotem instytucjonalnym we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej (vs. 181 lokali i przychód zgodny z postępem prac w ww. projekcie w 1H2023). Kontraktacja w 1H 2024 (w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych) wyniosła 236 lokali w porównaniu do 198 lokali w 1H 2023 roku.
Według stanu na koniec czerwca 2024 roku w ofercie sprzedażowej spółki Dekpol Deweloper dostępnych było 950 lokali.
Segment produkcji osprzętu
Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel) odpowiadał w 1H 2024 za blisko 9% przychodów Grupy. Przychody segmentu w omawianym okresie sięgnęły 60,1 mln PLN (wobec 76,7 mln PLN przed rokiem), a zysk operacyjny wyniósł 7 mln PLN (wobec 3,5 mln PLN przed rokiem). Spółki Dekpol Steel i Intek kontynuują działania związane ze wzrostem efektywności, co przekłada się na poprawę wyniku operacyjnego.
Komentarz Zarządu do wyników 1H 2024 roku
Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.
Jesteśmy zadowoleni z wyników, jakie Grupa DEKPOL osiągnęła w pierwszym półroczu br. – głównie za sprawą bardzo mocnego początku roku, ponieważ w 2Q widzimy już pierwsze sygnały schłodzenia koniunktury. Zestawiając je jednak z sytuacją ogólnorynkową podkreślić należy, że bardzo dobrze radzimy sobie operacyjnie, a strategiczne działania i inicjatywy podjęte przez Zespół w minionych latach procentują, przekładając się na satysfakcjonujący poziom marż pomimo wymagającego otoczenia makroekonomicznego, w jakim wszyscy funkcjonujemy.
Bardzo dobre półrocze zanotował segment Generalnego Wykonawstwa, którego udział w przychodach Grupy sięgnął 74%. To w głównej mierze efekt realizacji mocnego pipeline kontraktów pozyskanych w minionych miesiącach. Wartość portfela zamówień Dekpol Budownictwo na koniec czerwca przekraczała 1,17 mld PLN, co jest kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonujących wyników w całym roku – szczególnie wobec obserwowanego obecnie na rynku spowolnienia kontraktacji. Spółka, zgodnie z przyjętą strategią, koncentruje się na realizacji projektów, które zapewniają jej odpowiedni poziom marżowości oraz stale poszerza swoje kompetencje w obszarze budownictwa kubaturowego.
Segment deweloperski w pierwszym półroczu br. w sposób widoczny kontrybuował do wyników Grupy w efekcie rozpoznania w wyniku wysokomarżowych projektów. Dekpol Deweloper ma atrakcyjną, zróżnicowaną ofertę pod kątem szerokiego spektrum klientów i utrzymuje swoją mocną pozycję rynkową. Dobra marka, portfolio, i atrakcyjny bank ziemi są kluczowe, szczególnie gdy rynek staje się coraz bardziej wymagający.
Rynek osprzętów do maszyn budowlanych, na którym działa Dekpol Steel nadal jest bardzo trudny, ale zespół nie ustaje w poszukiwaniu nowych rynków i kontraktów, które pozwolą na wykorzystanie potencjału zakładu. Z kolei w obszarze offshore, branży transportowej i przemyśle ciężkim, gdzie operuje Intek, spodziewamy się dobrego pod kątem kontraktacji drugiego półrocza. Warto zaznaczyć także, że w całym segmencie produkcji osprzętu widzimy efekty działań, skoncentrowanych na optymalizacji i poprawie efektywności produkcji.
Osiągane wyniki i mocne zaplecze finansowe pozwoliły nam na podzielenie się zyskiem z Akcjonariuszami. W maju uchwalona została wypłata dywidendy z zysku za rok 2023 w kwocie 19,99 mln PLN, czyli 2,39 PLN na akcję, którą wypłacimy
w październiku bieżącego roku.
Katarzyna Szymczak-Dampc, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor finansowa DEKPOL S.A.
W zespole finansowym DEKPOLU nieustannie pracujemy nad tym, żeby Grupa miała mocne fundamenty do rozwoju w okresie dobrej koniunktury i równie silne zaplecze w sytuacji, gdy rynek, na którym działamy, staje się bardziej wymagający. Aktywnie poszukujemy i korzystamy z dostępnych narzędzi, by struktura finansowania była jak najlepiej dostosowana do potrzeb i skali działalności Grupy oraz by była jak najbardziej optymalna pod kątem obecnych kosztów pozyskiwania i obsługi kapitału. W czerwcu przeprowadziliśmy największą emisję obligacji w historii Grupy i jedną z największych na polskim rynku kapitałowym w pierwszym półroczu. Z oferty tych zielonych obligacji (Green Bonds) pozyskaliśmy 225 mln PLN. Warto podkreślić, że wśród inwestorów, którzy nam zaufali (a było ich tak wielu, że stopa redukcji wyniosła 34%), znalazł się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), który zainwestował w obligacje DEKPOLU 43 mln PLN. Dzięki korzystnym warunkom finansowania wzmocniliśmy fundamenty oraz pozycję konkurencyjną Grupy, kładąc przy tym szczególny nacisk na kluczowe obszary zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji, ponieważ część środków z emisji przeznaczona zostanie na realizację projektów właśnie z tego zakresu.